Diljen Otlu: I haven’t seen Makélélé…

6 juli, 2009

Spelkanalen.com är stolta över att kunna presentera Diljen Otlu som gästkrönikör. Diljen driver sajten Braxingen.se, med en av nätets mest framgångsrika spelfonder.

Den 1 juni 2009 tog Florentino Pérez över som president i Real Madrid. Efter drygt en månad i befälet har han hunnit med att värva storstjärnor och etablerade världsnamn som Kaká, Cristiano Ronaldo, Albiol och Benzema för drygt 2,2 miljarder kronor. Det är en gigantisk summa som slår ut alla transferrekord i fotbollens historia. Återigen hamnar diskussionen kring huruvida man kan köpa framgång eller ej. Pérez lärde oss under sin förra sejour i klubben att det gick att köpa framgång. Pérez kommande period i Real Madrid kommer att lära oss att inga storstjärnor i världen gör ett lag.

Inför säsongen år 2000/2001 vann Florentino Pérez presidentvalet i Real Madrid med vallöftet att värva Luis Figo från Barcelona. Affären som sades vara omöjlig kom som en chock för alla Barcelona-supportrar. Pérez värvade Barcelonas bästa spelare och fortsatte sin gigantiska värvningskampanj med att värva Zinedine Zidane, Ronaldo och David Beckham. Dåtidens Real Madrid nämns ibland som världens bästa lag genom tiderna. I det laget fanns dock ett begrepp som man aldrig tangerade vid – karaktär.

All fokus riktades mot de storstjärnor som gjorde Real Madrid emellanåt oövervinnliga. Man glömde bort vilken karaktärsspelare Zidane var. Man glömde för all del bort Makélélé. År 2003, när stjärnlaget hade lyckats med att vinna både Champions League och den spanska ligan, begärde Makélélé löneförhöjning. Något som Pérez viftade bort med att han hade bristande konstruktiva färdigheter. Därefter följde ett fritt fall i Real Madrid och Pérez avgick år 2006.

Real Madrids brist har sedan Galácticos-eran antingen varit att man saknat kvalitativa spelare (i Champions League) eller karaktärsspelare (i ligan och Champions League). I dagsläget behöver Real Madrid karaktär. Av Pérez värvningar hittills att döma så har han inte läst på sin läxa.

Kaká är en oerhört begåvad spelare som kan uträtta mycket på egen hand.
Benzema har inte stött på prövningarna för att kunna höja karaktären i Real Madrid.
Albiol kommer att vara viktig för defensiven, men är för oerfaren för att kunna spela hem en stor titel till Real Madrid.

Ronaldo gjorde visserligen drygt 40 mål under en säsong i Premier League, men har aldrig någonsin varit spelaren som kan ta ett helt lag under sina axlar när det bränner till som mest. Det är karaktär. Det är Zidane. Det är Makélélé. Och hans efterträdare har jag inte sett skymten av i Pérez värvningsstrategi.

Diljen Otlu, Braxingen.se

***
Kommer Real Madrid att ta la Liga-titeln från Barcelona? Vad tror du? Kommetera!

Follow Spelkanalen.com | Spela Gratis – Gamblingonline.se |

Bli kund hos ett nytt spelbolag och hämta din bonus redan idag!
Bet365 - 1000 kr i bonus till alla nya kunder
Unibet- 1200 kr i bonus till nya spelare

Fler bra insättningsbonusar...
  • Anonymous

    Lyckas inte Real med det här laget så kommer de aldrig att lyckas.

  • Simon

    Håller med helt å hållet. Real Madrid saknar karaktär. Jag skulle bli väldigt förvånad om Real Madrid vann ligan eller CL kommande säsong. Om man jämför Reals lag med Barcas så tycker jag fortfarande att Barcas är betydligt bättre trots dessa stjärnvärvningar. Om man jämför dem spelare för spelare tycker jag att Messi är bättre än Ronaldo och Xavi bättre än KaKa även om de har helt olika spelstilar. I mina ögon håller Etoo och Benzema samma klass liksom albiol och barcas mittbackar. Jag tror dessutom att Real aldrig kommer kunna fungera lika bra som Barca med de spelare som de har nu. Så för mig är Barcelona storfavorit till att ta hem La Liga och oddset runt 1.90-2 är taget. Jag tycker däremot att CL är helt öppen och tycker att Chelsea, Liverpool, United och Barca är de lag med störst chans.

  • ErikBraaten

    ErikBraaten är hemma från semestern och videobloggar för första gången! Ta en titt ;)

    Diljen skriver vassa krönikor! Grattis Toffe!

  • Anonymous

    Real Madrid kommer att äga i år!!

  • Anonymous

    Klubbkänsla bygger man inte genom spektakulära värvningar. Titta på Man C. De sportsliga framgångarna uteblir, trots obegränsad kassa.

  • Adde

    Har Barca presenterat några nyförvärv?

    /Adde

  • Eklund

    Nej, det har de inte.

    Mycket synd att Real skulle värva Ronaldo. Kaká gillar jag, men inte vidare Ronaldo.

    Hoppas verkligen Robben blir kvar; mycket härlig spelare! =)

    /Hala Madrid

  • Anonymous

    Ser fram emot El Clasico!

  • Eklund

    Idag ligger ett tennisspel närmast till hands. Får se hur jag gör. Kanske en minislant; blir ju spännande isf!

    Vill dock gärna ha mer info om det jag funderar på först.

  • Eklund

    Tennisen "laggar"; regnuppehåll…

    Har ett förmodat spel tills imörn! Si ja!


I eftermiddag är det dags för hett smålandsderby i Kinnarps Arena i Jönköping när HV 71 tar emot Växjö Lakers. Hemmalaget HV är klara favoriter hos spelbolagen, trots att de har haft svårt mot just Lakers den här säsongen. HV är inne i en ganska bra period för tillfället och har tagit poäng i fem [...]

Läs hela artikeln →


Roma-Inter: INSTÄLLT

3 februari, 2012

Lördagens höjdpunkt, Serie A-matchen Roma-Inter är inställd på grund av det hårda vädret i Italien. Senaste budet är matchen istället ska spelas kl. 15.00 på söndag. Vi återkommer så fort vi har ett definitivt besked om matchdatum/tid samt info om vilken kanal som eventuellt kommer att visa matchen. ROMA-INTER Bäst odds just nu 1: 2,55 [...]

Läs hela artikeln →


Nu är det fredag igen och alla trogna besökare här på spelkanalen vet att det innebär speltips från NHL med Thomas Mäkitalo. Thomas är NHL-bloggare på Nyheter24 och driver dessutom spelbloggare.se. Inför nattens nordamerikanska hockeymatcher har han hittat ett intressant lir i mötet mellan St. Louis och LA Kings. St. Louis Blues – Los Angeles [...]

Läs hela artikeln →


Tidigare i veckan avgjordes en PL-omgång utan några egentliga toppmöten, men resultaten var desto mer spännande. Manchester City föll överraskande mot Everton vilket gjorde att Manchester United, tack vare en klar vinst mot Stoke, gick upp på samma poäng i ligatoppen. Helgens omgång däremot, bjuder på åtminstone två högintressanta toppmatcher; Chelsea tar emot Manchester United [...]

Läs hela artikeln →


Kvällen bjuder på fem matcher från Elitserien i hockey och vi ska kika liter närmare på av dem, nämligen Djurgården-HV 71. Det är två lag som har haft lite grus i maskineriet den senaste tiden och det ska bli väldigt intressant att se vilken matchbild vi får se. Båda lagen har haft svårt med målfabrikationen [...]

Läs hela artikeln →


Det är alltid trevligt med högkvalitativ fotboll så här mitt i veckan och ikväll är det dags för en sådan match från Serie A. Zlatans Milan möter Lazio på bortaplan – en tuff uppgift när viktiga poäng står på spel i toppstriden. Ingen som läser dagstidningar har väl kunnat missa att Zlatan just nu är [...]

Läs hela artikeln →


Premier League hade ju som bekant uppehåll i helgen på grund av FA-cupmatcher. Det innebär att vi bjuds på full omgång på tisdag och onsdag, och sedan ändå kan se fram emot nya matcher till helgen. En riktig drömvecka för alla fotbollsälskare alltså.

Läs hela artikeln →


Australian Open går mot sitt slut och i herrsingeln återstår nu bara finalen mellan världsettan Novak Djokovic och andraseedade Rafael Nadal. Det är Djokovic som är favorit, men Nadal visade i sin semifinalvinst mot Roger Federer att han aldrig kan räknas bort. Novak Djokovic har imponerat stort i årets upplaga av Australian Open. Fram till [...]

Läs hela artikeln →


Den här helgen är det uppehåll i Premier League, men det innebär inte att vi blir utan högkvalitativ engelsk fotboll. I stället bjuds vi nämligen på flera intressanta matcher i FA-cupen, med lördagsmatchen Liverpool-Manchester United som den givna höjdpunkten. Fredag 27 januari Kl. 20.40 Viasat Fotboll: Watford–Tottenham, kanal: Viasat Fotboll Lördag 28 januari Kl. 12.55 [...]

Läs hela artikeln →


I kväll spelas flera matcher i Elitserien men dagens hetaste match hittar vi i hockeyallsvenskan. Givetvis talar vi om det klassiska daladerbyt Leksand-Mora, där hemmalaget enligt spelbolagen är ganska klara favoriter. Klassiska Leksand engagerar alltid. Laget har fans över hela Sverige och många är de som hoppas att leksingarna inom en inte allt för avlägsen [...]

Läs hela artikeln →

Speltips från spelkanalen.com, © 2008-2012. Design: Kristoffer Karlsson